W artykule wykorzystano zdjęcia psów z hodowli "Artax's Angels"


Oskar & Impreza Artax's Angels

Kąpanie
Bez względu na to czy nasz sznaucer jest typu "domowego" czy "wystawowego" psa trzeba kąpać regularnie. Dobrze jest to robić raz na 4-6 tygodni, a wystawowego zgodnie z harmonogramem przygotowania go do wystaw i w takim odstępie czasowym, by jego szata była utrzymana w należytej czystości.
Przed przystąpieniem do kąpieli pies musi być obowiązkowo rozczesany. Pod żadnym pozorem nie wolno kąpać psa skołtunionego! Ruchy mechaniczne rąk np. podczas wmasowywania szamponu jeszcze bardziej je zbijają. Musicie również pamiętać, że nie każdy zwierzak będzie z natury kochał kąpiele i czynność ta może być dla niego stresująca. Dlatego w ramach socjalizacji już malutkiego szczeniaczka wkładajcie i wyjmujcie do/z wanny/brodzika, zaznajamiajcie z szumem wody wypływającej ze słuchawki prysznica etc. Istotne jest również zapewnienie psu pewnego "gruntu pod nogami", wszak zazwyczaj dno domowej wanny/brodzika jest dość śliskie. W tym celu najlepiej wykorzystać kąpielową matę antypoślizgową. Uszy musicie zabezpieczyć np. płatkami kosmetycznymi - po zakończeniu kąpania pamiętajcie, by je wyciągnąć!.

Woda do kąpieli powinna być odpowiednio ciepła (ok. 35C). Zanim skierujecie strumień wody na psa sprawdźcie ciepłotę wody na przegubie ręki. Początek kąpieli, to dokładne namoczenie sierści psa. Strumień wody powinniście skierować na futro psa w dość bliskiej odległości tak, by miała ona szansę dotrzeć do samej skóry. Po wstępnym namoczeniu psa możecie zatkać wannę korkiem i nalać tyle wody, by końcówki łap psa były lekko zasłonięte wodą. W ten sposób one również mają okazję się odpowiednio namoczyć i odmoczyć z brudu.

Kolejna ważna sprawa, to dobór odpowiedniego szamponu.
Na rynku są dostępne całe serie szamponów o różnorakich właściwościach i przeznaczeniu. Celowo nie wskażę konkretnych, bowiem współcześnie, w tak dużym natłoku firm z branży zoologicznej, jest na prawdę w czym wybierać.
Chciałabym jednak w kliku zdaniach odnieść się do typów szamponów, z jakimi możecie się spotkać.

W przypadku szczeniąt sprawa jest dość prosta, bowiem winniście stosować szampony przeznaczone właśnie dla nich. Produkty desygnowane szczeniętom są delikatniejsze, a ich receptura uwzględnia wrażliwość szczenięcej skóry.

Dobór szamponu dla dorosłego zwierzęcia, to kwestia indywidualnych zapotrzebowań wynikających z właściwości i kondycji sierści danego egzemplarza. Jeśli pies jest egzemplarzem wystawowym, to dobór kosmetyków powinien być szczególnie pieczołowicie przeprowadzony. Przy zdrowej skórze, odpowiedniej kondycji włosa oraz jego nienagannych tj. wzorcowych parametrach możecie sięgnąć po szeroko definiowane szampony pielęgnacyjne nadające się do wszystkich rodzajów włosa - koniecznie oparte na bazie naturalnych składników, które wywierają różnorodny i dobroczynny wpływ na skórę i sierść psa.

Jeśli pies ma matową, łamliwą sierść lub silnie gubi włos, to po wykluczeniu chorobowych czynników takiego stanu i niedoborów żywieniowych możecie skorzystać z szamponów odżywczych, regenerujących i odbudowujących strukturę włosa, które najczęściej zawierają całe kompleksy dobranych witamin, mikro- i makroelementów, a także olejki, wyciągi z ziół i innych roślin.


Justice Artax's Angels

W przypadku zwierząt z problemami skórnymi np. łupież, grzybica lub alergie musicie wybrać szampon z serii sensitive i/lub leczniczej, a jeśli pies boryka się z pchłami, to należy go odpchlić - najlepiej odpowiednio do tego stworzonym preparatem. Jeśli jednak jest to sytuacja awaryjna i pies złapał jakiś nieproszonych gości, to można wykąpać go w szamponie z serii pasożytobójczej, a następnie koniecznie trzeba go zabezpieczyć preparatem o długotrwałym działaniu na pasożyty zewnętrzne (głównie kleszcze i pchły). W przypadku jakichkolwiek problemów natury zdrowotnej, przed dokonaniem ostatecznego wyboru szamponu, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem weterynarii, ponieważ to on powinien udzielić Wam wskazówek, jakiego konkretnie szamponu (w zależności od schorzenia) powinniście szukać.

Kolejna grupa szamponów, to preparaty przeznaczone do uwypuklania struktury sierści i wysycania jej koloru. W zasadzie szampony z tej kategorii są szczególnie chętnie wykorzystywane do wystawowej pielęgnacji włosa. W swoich składach takie produkty, oprócz tradycyjnych środków myjących, zawierają również różne innowacyjne rozwiązania poprawiające twardość włosa, wysycające kolor lub nabłyszczające włos.

Kiedy już dysponujecie wybranym specyfikiem czas rozpocząć kąpiel. Szampon dokładnie trzeba wmasować i rozprowadzić po całym zwierzęciu. Szczególnie trudne do zniesienia dla psa może być mycie głowy, dlatego warto je wykonać na końcu. Należy przy tym uważać, żeby w miarę możliwości ominąć okolice oczu i nosa oraz nie napoić psa szamponem. Pierwszy etap zakańczacie spłukaniem psa i procedurę z naniesieniem szamponu, a potem spłukaniem powtarzacie. Spłukanie musi być dokładne. Warto zacząć od głowy, dalej korpus, podbrzusze, a na końcu nogi i łapy. Płuczecie dotąd, aż po wannie/brodziku przestanie płynąć woda najpierw z pianą, a potem mętna od resztek użytych specyfików myjących.

Wielu groomerów i hodowców poleca również stosowanie odżywek, które jak sama nazwa wskazuje, mają przede wszystkim odżywić włos. Część z nich również dzięki odpowiednio dobranym komponentom nadaje sierści połysk, podkreśla strukturę i/lub barwę włosa, zapobiega elektryzowaniu się sierści, może włos lekko obciążyć, by nie był zbyt zmierzwiony i sypki lub nadaje sierści jeszcze inne właściwości. Jednym zdaniem pisząc: zastosowanie odżywki może realnie wpłynąć na poprawienie jakości, a tym samym i parametrów włosa. Tu również podobnie, jak w przypadku szamponu, o jej ostatecznym wyborze winny decydować podstawowe czynniki tj. jakość i stan włosa, jego faktura, sprężystość oraz korzyści jakie chcecie docelowo osiągnąć.
Po zakończeniu kąpieli czeka Was dokładne wytarcie, a w zasadzie "odciśnięcie" psa w sporej ilości ręczników dobrze chłonących wodę.

Suszenie

Co do suszenia, to są dwie metody: albo wysuszycie psa suszarką, albo pozwolicie mu wyschnąć samoistnie w temperaturze pokojowej. Osoby kąpiące psa pielęgnacyjnie, bez przygotowania na wystawę, mogą pozostawić psa do momentu, aż sam wyschnie (jeśli jest ciepło) lub wysuszyć suszarką, a na koniec dokładnie rozczesać sierść.

Sierść psów szykowanych na wystawę wymaga odrębnego przygotowania i zawsze musi być wysuszona za pomocą suszarki. Na włos układany pod kątem wystawowym możecie uprzednio nanieść preparaty podkreślające strukturę szaty, ułatwiające i utrwalające modelowany włos.

Wracamy do suszenia. Pies jest wykąpany, nadmiar wody odciśnięty. Do suszenia oczywiście będzie potrzebna suszarka oraz obowiązkowo szczotka "pudlówka" i grzebień. Trudno suszyc psa na podłodze, warto zatem postawić go na stole groomerskim lub stabilnym podwyższeniu, które będzie stanowiło alternatywę. Warto pamiętać, że ustawiamy nawiew na zimne powietrze.
Zaczynamy od wydmuchania nadmiaru wody z sierści psa i dopiero tak wstępnie przygotowaną sierść suszymy jednocześnie ją modelując. Sierść należy czesać kierując się ku dołowi zgodnie z kierunkiem naturalnego wzrostu włosa jednocześnie susząc ją kierując powietrze od spodu włosa po jego same końce. Rozpocząć pracę możemy od linii pleców tj. szyja, kłąb, plecy i zad prowadząc szczotkę od głowy do kłębu z góry na dół, a następnie od linii kłębu do zadu zaczesując sierść z włosem. Dalej przechodzimy do wysuszenia ogona od nasady do jego końca. Nogi: od linii biodra w dół łapy z pominięciem obszarów włosa długiego. Dłuższy włos "pióro" na kończynach tylnych, w zależności od ilości włosa, można ułożyć za pomocą szczotki "pudlówki" czesząc z dołu na dół pod włos lub za pomocą grzebienia o szerokim rozstawie zębów czesząc go trochę poprzecznie od linii wzrostu włosa po same końcówki. Piąstki łap zarówno przednich, jak i tylnych suszymy pod włos. Nie zapominamy o wysuszeniu wewnętrznej strony łap sczesując włos zgodnie z kierunkiem wzrostu i kierując go pod kątem w stronę pióra. Przechodzimy na boki, gdzie sierść czeszemy od linii pleców, kierując się do linii brzucha. Po wysuszeniu boków suszymy podbrzusze, a potem przednie nogi: podbierając włos do góry i zaczesując go pod włos. Z przedpiersiem postępujemy podobnie jak z z bokami tj. od linii szyi w dół. Pozostała nam do wysuszenia głowa i uszy. Brodę oraz grzywkę podbieramy grzebieniem oraz zaczesujemy od nasady wzrostu włosa, aż po same końce w kierunku: grzywka do nosa. Na sam koniec dosuszamy uszy. Sierść musi być dokładnie wysuszona. Po zakończeniu suszenia przeczeszcie psa grzebieniem zgodnie z kierunkami wzrostu włosa.