Kąpanie psa

 

Częstotliwość kąpieli psa jest zależna od rodzaju jego szaty, zdecydowanie częściej będziemy kąpać rasy o dłuższej sierści niż krótkowłose czyli np. sznaucerki. Na psiej sierści tak samo jak na ludzkich włosach osadza się pył, kurz, brud a w nim bakterie roztocza. Niektóre z nich mogą spowodować alergię, może wytworzyć się stan zapalny i choroba skóry gotowa. Jednakże zbyt częste kąpanie narusza równowagę kwasowo-zasadową w skórze (zmienia pH) i przez to pies jest również narażony na działanie czynników chorobotwórczych.

Należy używać szamponów przeznaczonych dla psów. Obecnie na rynku oferowanych jest tyle rodzajów szamponów, że na pewno znajdziemy coś odpowiedniego.
Dla spaniela szukamy szamponu dla psów długowłosych, które delikatnie zmiękczają sierść, dla sznaucerków natomiast dla psów szorstkowłosych (Tonus Poils Durs - Jean Pierre Héry, czy IvSan Bernard - bananowy, Crisp Coat Shampoo -#1 All Systems.). Dobry szampon dla psa, oprócz delikatnych detergentów myjących powinien mieć w swoim składzie jeszcze pielęgnujące składniki. Do wyboru mamy szampony z zawartością różnych olejków, np.: migdałowego, kokosowego, z drzewa herbacianego, jojoba, norkowego, z dodatkiem protein, witamin, D-panthenolu, ziół, gliceryny, wyciągów owocowych itd...
Nie drogimi a godnymi polecenia są szampony firm „Dr. Seidla”, „Derma-Vet”, „Miro”.
Przed kąpielą przygotowujemy sobie wszystko co niezbędne żeby później nie szukać jak psiak będzie stał mokry. Zazwyczaj są to kosmetyki, bądź ich roztwór, odżywkę, waciki (do zatkania uszu), ręczniki do osuszenia, szczotkę, grzebień i suszarkę.

Przed samą kąpielą dobrze jest wyszczotkować psa. Usuwamy w ten sposób martwe włosy i zanieczyszczenia. Kąpiąc psa oszczędzimy czworonogowi stresującego ślizgania w wannie wykładając jej dno matą antypoślizgową. Jeżeli takiej nie mamy użyjmy namoczonego grubego ręcznika. Temperatura wody powinna wynosić ok. 40 stopni. Kąpiel powinna przebiegać dwufazowo; podczas pierwszej kąpieli wstępnej zmywa się piasek, tłuszcz, brud i kurz a podczas drugiej kąpieli, połączonej z masażem, sierść jest głęboko oczyszczona i pielęgnowana. Moczymy psa poczynając od ogona, stopniowo przesuwając prysznic w okolice szyi. Dopiero gdy cały korpus, ogon i łapy, kark i pierś są całkowicie wilgotne i spłukane z pierwszego brudu, sięgamy po szampon.
Szampon rozprowadzamy na całej powierzchni ciała i lekko wcieramy (zwracając uwagę, by nie dostał się do oczu i uszu). Po kąpieli należy bardzo dokładnie i powoli spłukać szampon (jego pozostałości mogłyby powodować filce na sierści i źle oddziaływać na skórę). Odżywkę lub balsam, wcześniej rozcieńczone, delikatnie rozprowadzamy robiąc psu masaż. Po zastosowaniu tego preparatu spłukujemy go. Teraz możemy już wyjąć psiaka z wanny na jakiś ręcznik lub chodnik i osuszamy go ręcznikiem. Możemy dać mu kilka minut na pobieganie w domu.

Teraz czas na suszenie. Nasze mokradło stawiamy na stabilnym stole na ręcznikach lub położyć na nim coś anty poślizgowego. Natychmiast zabieramy się do suszenia , robiąc to czeszemy jednocześnie kolejne partie włosa. Czeszemy włos zgodnie z jego naturalnym ułożeniem. Suszarka powinna być nastawiona na zimny i intensywny podmuch, chyba że nasz piesek zaczyna się trząść z zimna, wtedy przestawiamy na trochę cieplejszy. Po kąpaniu i suszeniu pies nie powinien wychodzić na dwór przez co najmniej przez 2 godziny. Na koniec pamiętajmy oczywiście jeszcze nagrodzić naszego przyjaciela :-)

 

...........................................................

Do góry  |  WSTECZ

 
 
 

Copyright ©   - Hodowla sznaucerów średnich pieprz i sól