Strzyżenie sznaucera powinno należeć do obowiązków właściciela (możemy również skorzystać z pomocy groomera "psi fryzjer") który wykonuje się minimum 4 razy w roku. Pamiętajcie, że zanim zaczniecie strzyc, sznaucera najpierw trzeba wytrymować!

Samo strzyżenie nie jest to takie trudne i naprawdę idzie się tego nauczyć, pod warunkiem że będziemy mieli chęci a pieska od małego będziemy przyzwyczajać do szczotek, suszarek i brzęczącej maszynki. Trening czyni mistrza a nauczyć się idzie wszystkiego, więc zachęcam do prób.

Psa najpierw można wykąpać i rozczesać. Potem trymujemy wybrane partie (bądź całość jak się uda). W końcu strzyżemy całego psa pozostawiając włos na brodzie, grzywkę nad oczami (policzki powinny być wystrzyżone od zewnętrznego kącika oka, w stronę szyi), na kończynach przednich od łap do łokcia, na kończynach tylnych od stóp do stawu skokowego + ewentualnie nieco "firanki" na udach. Przednie łapy muszą na pierwszy rzut oka wyglądać jak grube, proste słupy. Na łokciu należy skrócić wszystkie długie, odstające włosy, aby przód ani w pozycji "stój" ani w ruchu nie robiły wrażenia szerokich i odstających. Krótszy włos robi wrażenie bardziej gęstego i jest sprężysty.

Włos na łapach i stopach przycinamy nożyczkami na "kocią łapę" tak aby widoczne były pazury. Włosy od spodu łap i stóp należy przycinać nożyczkami równo z powierzchnią opuszek aby były widoczne pazury (oczywiście pazurki też trzeba przyciąć), nie wycinając jednak włosków między paluszkami ponieważ mają one chronić powierzchnię palców przed obtarciem. Włosy w dolnej część klatki piersiowej pozostawiamy nieco dłuższe jednocześnie cieniując je w kierunku tyłu (dłuższy włos z przodu, krótki z tyłu). Włos pozostawiony na spodzie klatki piersiowej nie powinien być zbyt długi. Powinien być lekko cieniowany w kierunku brzucha.

To wszystko robimy oczywiście jeśli nie zamierzamy w najbliższym czasie pójść z naszym psem na wystawę.

Strzyżemy całego psa pozostawiając włos na  beżowym  polu, przy czym policzki powinny być wystrzyżone od zewnętrznego kącika oka w stronę szyi. Strzyżenie sznaucera najlepiej ograniczyć tylko do miękkich włosów: strefa w polu  zielonym    i  pomarańczowym .
Jeśli chcemy aby sierść pozostała szorstka i soczysta w kolorze, koniecznie przed strzyżeniem trzeba sznaucera wytrymować. Obowiązkowo trymujemy całą powierzchnię   czerwoną 
i w miarę możliwości również z pola  niebieskiego   . W polu  zielonym   włos wychodzi najtrudniej i tutaj grabiami trymerskimi nie będziemy mieli co robić. Tutaj (i do reszty ciala równiez oczywiście) idealny będzie furminator albo ręczny trymer którymi wyczeszemy podszerstek. Włos w tych miejscach jest zdecydowanie bardziej miękki i nawet dojrzały trzyma się dość mocno w skórze. Te miejsca zazwyczaj strzyże się na krótko maszynką więc trymowanie ich nie ma aż takiego znaczenia. Trymowanie pupy psa też możemy sobie podarować, bo nawet najspokojniejszy sznaucer tego nie lubi. Jeżeli sznaucerek ma długi ogon powinien tak wyglądać , że u nasady szeroki zwęża się ku górze i zakończony jest szpicem. Na spodniej stronie ogona nie powinny sterczeć żadne włosy, muszą być one równo wyskubane lub przycięte.

Poniżej kilka filmów, które z pewnością bardzo pomogą zrozumieć na czym to polega :)

Strzyżenie sznaucera (wersja domowa)
groomer: Alena Babochka (hodowla Barbe La Gris)

Trymowanie, strzyżenie i przycinanie włosów na nogach
groomer: Alena Babochka (hodowla Barbe La Gris)

Strzyżenie szyji (wystawowe)
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)

Degażowanie głowy (wystawowe)
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)

Przycinanie grzywka
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)

Degażowanie, cieniowanie i wyrównywanie (wystawowe)
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)

Degażowanie, przejścia kark-szyja (wystawowe)
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)

Zad i tylnie nogi (wystawowe)
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)

Linia dolna (wystawowe)
groomer: Natalia Sviridova (hodowla Top Target)